Apse Olan Bir Kedi Nasıl Tedavi Edilir

0 5

Apsesi olan veya irinle dolu lokal bir enfeksiyonu olan bir kediyle baş etmek zor olabilir çünkü neyin yanlış olduğu her zaman net değildir. Vücut bu yaraların etrafında duvarlar oluşturur ve irin duvarların sınırları içinde toplanır.

Kedilerdeki apselere genellikle ısırık yaraları veya çizikler neden olur ve ortaya çıktıklarında birden fazla olabilir. Enfeksiyon, saldıran hayvanın dişlerinde veya pençelerinde taşınan ve ısırık veya çizik yoluyla cilde giren bakterilerden kaynaklanır. Çoğu apse boyun, ön bacaklar veya kuyruk ve sağrı bölgesi çevresinde yer alacaktır. Çoğu zaman sahipleri kedinin ısırıldığını fark edemezler. Aranacak belirtilerden bazıları yumuşak, ağrılı şişlik, açık yaradan kötü kokulu akıntı, uyuşukluk ve iştahsızlıktır. Herhangi bir şüpheniz varsa, devam etmeden önce veterinerinizi arayın.

Apseli bir kediyi uygun şekilde tedavi etmek için aşağıda listelenen kedi bakım ipuçlarını izleyin:

Adım 1: Saçı apse bölgesinin etrafına klipsleyin.

Adım 2: Apse boşalıyorsa, Adım 3’e geçin. Değilse, apse boşalmaya başlayana kadar günde iki veya üç kez 20 dakikalık aralıklarla sıcak, nemli kompresler uygulayın.

Adım 3: Bölgeyi günde iki veya üç kez hafif bir tuzlu su solüsyonu veya sadece ılık su ile iyice temizleyin. Başka bir antiseptik kullanmayın. Bu kompresler ayrıca bir kabuk oluşumunun önlenmesine yardımcı olacaktır.

Adım 4: Kedi yemek yemeyi bırakırsa veya apse 48 saat içinde kötü kokulu materyali boşaltmayı durdurmazsa veya tutulum alanı çok genişse, kediyi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.