Ehliyet Nasıl Alınır, Alma Adımları Neler?

Araç kullanmak için zorunlu olan Ehliyet nasıl alınır?

0 406

Tüm dünyadaki karayollarında araç sürmek için ehliyet alınması gerekmektedir. Ehliyet olmadan trafiğe çıkmak hem can sağlığını tehlikeye attığı gibi polis kontrolüne denk gelinmesi halinde de önemli cezalara neden olur. Bu bakımdan ehliyet nasıl alınır sorusunun doğru yanıtlanması gerekmektedir.

Ehliyet Nasıl Alınır?

Ehliyet almak için öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. 18 yaşını doldurduktan sonra bir ehliyet sürücü kurusuna yazılmanız gerekiyor. Ehliyet kurslarının fiyatları şehirlere göre değişmekle birlikte kurslar arasında farklılık taşımazlar.

Bu yüzden sizin için en uygun olacak kursu tercih edebilirsiniz. Ehliyet kursuna yazıldıktan sonra öncelikle teorik dersleri almanız gerekecektir. Teorik dersler araç hakkında bilgi veren, sağlık kurallarını ve sürüş detaylarını içeren sınıf ortamında yapılan derslerdir.

Bu dersler sonrasında MEB tarafından düzenlenen ehliyet sınavına girmeniz gerekecektir.

Ehliyet sınavından başarılı olduktan sonra sürücü kursunuz tarafından direksiyon eğitimleri başlatılır ve bu aşamada eğitmen gözetiminde araç kullanırsınız.

Daha sonra ise yapılacak olan direksiyon sınavını da geçmeniz halinde ehliyetiniz ortalama 15 gün içerisinde çıkar ve artık trafiğe aracınız ile çıkabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.