Genel Sağlık Sigortası Nedir, Niye Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) nedir ve niye yapılır?

0 394

Sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanmak için genel sağlık sigortası yaptırmak gerekmektedir. SGK kapsamında olmayanlar için yapılması zorunlu olan genel sağlık sigortası için her ay belirtilen oranlarda ücret ödenmesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Niye Yapılır?

5501 sayılı SGK kanunu çerçevesinde genel sağlık sigortası devlet hastanelerinden sağlık hizmeti alınması için yapılması gereken bir sigorta türüdür.

Genel sağlık sigortası öğrenci olanlar için talep edilmez ve üniversite mezuniyeti sonrasında 25 yaşına kadar da ücretsiz olarak uygulanır. Ancak 25 yaş sonrasında herhangi bir işte çalışmayan ya da sigortalı olarak çalışmayan kişilerin genel sağlık sigortası primleri işlemeye başlar.

Bu primler aylık olarak ödenmediği durumlarda devlet hastanelerinden sunulan hizmetlerden yararlanmak ancak para karşılığında mümkün olmaktadır.

Genel sağlık sigortası sadece sağlık hizmetleri için geçerlidir ve emeklilik gibi durumlar üzerinde etkili değildir. Bunun yanında sağlık sigortası ilaçların masraflarını da çoğunlukla karşılar ama bazı ilaçlar için ek ücretler hastadan talep edilmektedir.

Genel sağlık sigortası borcu için icra oluşturulmaz ama biriken borçların toplu olarak ödenerek güncel hizmet almak mümkün olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.