Nezle Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hemen hemen tüm mevsimlerde görülebilecek olan Nezle ile ilgili tüm bilgiler!

0 447

En sık görülen hastalıkların başında nezle ya da diğer adıyla soğuk algınlığı gelir. Genelde nezle grip ile karıştırılır ama ikisi farklı hastalıklar olmalarına karşılık grip olmadan önce nezle olunup daha sonra nezle gribe dönüşür.

Nezle Belirtileri ve Tedavisi

Nezle tanımı itibariyle özellikle soğuk mevsimlerde sık görülür. Solunum yollarında meydana gelen enfeksiyondan kaynaklıdır. Burun ve boğaz salgılarının damlacık yoluyla bulaşması sonucunda nezle başka insanlara da bulaşabilmektedir.

Nezle belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, öksürme, hapşırma, kuru öksürük, halsizlik ve yorgunluk görülmektedir. Bunun dışında gözlerde yanma ya da kızarma da meydana gelebilir.

Nezle tedavisi için ise özel bir yönteme ihtiyaç duyulmaz. Nezle genelde beslenmeye ve dinlenmeye dikkat edilerek geçirilir.

Özellikle bol sıvı tüketmek büyük öneme sahiptir. Hastanın bulunduğu odanın da havalandırılması gerekecektir. Ayrıca çeşitli bitki çaylarının bu dönemde içilmesi hastalığın daha kolay şekilde giderilmesi üzerinde de etkili olur. Kişinin daha kolay nefes almasını sağlayacak olan çeşitli pres yöntemleri de tercih edilir. Nezle için en önemli nokta dinlenmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.