Nikotin Bağımlılığından Nasıl Kurtulursunuz?

Nikotin Bağımlılığı nedir ve nasıl kurtulunur?

0 453

Nikotin bağımlılığı nikotine ihtiyaç duyulması olarak vücutta ortaya çıkan bir reaksiyondur. Genelde sigara bağımlısı olanlarda görüldüğü gibi puro ya da pipo içenlerde de sıklıkla ortaya çıkan bir durumdur.

Nikotin Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri

Nikotin geçici olarak vücuda mutluluk verdiği için zamanla bağımlılık yapar. Özellikle uzun süre sigara kullanmış kimseler sigarayı nikotin yüzünden içmektedirler.

Nikotin bağımlılığı ileri aşamalara geldiğinde bir anda nikotinden kurtulmak mümkün olmamaktadır. Bunun için tıbbi destek almak gerekmektedir. Özellikle sigara bırakma esnasında bir anda sigaranın kesilmesi nikotin ihtiyacının şiddetli bir şekilde kendisini göstermesine neden olur.

Nikotinden kurtulmak için bu kapsamda nikotin bantlarını kullanabilirsiniz. Eczanelerde satılan bu bantlar vücudun nikotin ihtiyacını karşılarlar ve sigara gibi ciğerlere zarar vermezler.

Ayrıca bağımlı olduğunuzu ve bu durumu geride bırakmak için mücadele etmeniz gerektiğini de iyi şekilde anlamanız halinde nikotinden kolay bir şekilde kurtulmanız da olanaklı hale gelecektir.

Nikotin bağımlılığı bu yöntemler ile zamanla azalacak ve daha sonraları nikotine ihtiyaç duymayacaksınız. Ancak bu konuda sabır ve özen göstermek oldukça önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.