Peeling Nedir, Ne İşe Yarar?

Güzelliğin sırları arasında yer alan Peeling nedir ve ne işe yarar? Peeling faydaları nelerdir?

0 367

Peeling; kelime anlamı olarak soyma anlamına gelmekle birlikte kozmetik terimi olarak cildin en üst tabakasının kimyasal ya da fiziksel etkenlerle ayrı ayrı ya da ikisini bir arada kullanarak cildin en üstteki tabakasının kısmen soyulması ya da inceltilmesi işlemidir. Tabiri caizse derin temizlik olarak da adlandırılabilir.

Peeling sayesinde cilt yüzeyi temizlenmiş ve yenilenmiş olur. Cilt yüzeyindeki hafif düzensizlikler ve pürüzlerin görünümü minimize edilebilir. Bu sayede cilt daha aydınlık, berrak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmaktadır. Ancak peeling işlemi doğru bir şekilde yapılmaz ise cilde büyük zararlar da verebilir.

Doğru Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling işlemi yüze yapılacak ise bu işlem için en doğru vakit gece uyku öncesidir. Uyku öncesi yapılması neticesinde yüzde meydana gelecek kızarıklıkların ve hassasiyetin geçmesi için yeterli vakit sağlanmış olur.

Güneş ışığından uzak kalınması da peeling sonucunda hassas bir hale gelmiş ciltte lekelerin oluşmasının önüne geçer.

Peeling öncesi cildinize uygun bir cilt temizleme ürünü ile cilt temizlenmelidir.. Seçilen peeling ürünü kullanım tarifine uygun şekilde cilde uygulanmalı ve tavsiye edilenden daha uzun süre ciltte kalmamasına özen gösterilmelidir.

Aşırı baskı ve şiddetli ovalama hareketlerinden kaçınarak hafif masaj şeklinde peeling uygulaması yapılmalıdır. Görece daha hassas olan göz ve dudak çevresine uygulanmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.