Vergi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?

Vergi borcunuzu ödememeniz durumunda hapis cezası var mı, yok mu? İşte akıllardaki sorunun yanıtı...

0 521

Vergi borcu olan kişilerin akıllarındaki en önemli soru şüphesiz ki hapis cezası. Geçtiğimiz dönemlerde vergi borcu ödenmemesi durumunda hapis cezası uygulanmakta idi. Ancak gelinen son noktada alınan yasalar ile birlikte bu durum değişti. İşte vergi borcu ödenmezse yaşanabilecek durumlar.

Vergi Borcu Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Vergi borcunuz var ve ödeme yapmamanız durumunda vergi dairesi tarafından pek çok farklı işlem başlatılmaktadır. Tabii ki bu işlemler 1 aylık vergi borcu sonrasında başlamaz. En az 6 ay üst üste vergi borcunuzu ödememeniz durumunda işlemler başlatılmaktadır. Bu süre işletmenin durumuna göre artabilmektedir.

Vergi borcunuzun ödemesini zamanında yapmamanız durumunda öncelikle size vergi dairesi tarafından ödeme kağıdı gönderilmektedir. Bu ödeme kağıdında sizleri vergi dairesine davet edilmekte veya dilekçe olarak bildirim yapmanız istenmektedir.

Vergi Borcu Ödenmemesi Durumunda Hapis Cezası Var Mı?

İşletmenin durumu kötü veya farklı nedenler ile vergi borcunuzu ödememeniz durumunda herhangi bir hapis cezası uygulanmayacaktır. Türkiye’de 2008 yılı öncesinde vergi borcu olan kişiler hapis cezası alır iken 2008 yılında Meclis tarafından alınan karar ile vergi borcuna hapis cezası kaldırılmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.