Windows 10’da Dosya Sıkıştırma Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Windows 10 kullanan milyonlarca kişi için dosya sıkıştırma iptali hakkında bilgiler.

0 406

Windows 10 dosyalarınızda ve klasörlerinizde iki mavi oku fark ettiyseniz bu dosyaların sıkıştırıldığını gösterir. İki ok, Windows 10’un sabit sürücünüzdeki toplam boyutlarını azaltmak için bu dosya ve klasörleri sıkıştırdığını ifade eder. Sürücünüzdeki yer azalmaya başlayınca Windows 10 dosya sıkıştırma işlemleri yapar. Bu durumu ise farklı yöntemler ile değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Dosya Sıkıştırma Nedir?

Windows 10, dosya sisteminin kendisinde yerleşik bir dosya sıkıştırma aracından yararlanabilir. NTFS dosya sıkıştırma olarak bilinen işlem, bir NTFS sürücüsündeki dosyaları ve klasörleri sıkıştırmanıza olanak tanır. Windows 10 sürümünüz bir NTFS sürücüsüne kurulur ve bu özellikten yararlanmanıza olanak tanır.

Windows 10’da otomatik dosya sıkıştırmayı kapatmak için en kolay yol Dosya Gezgini’dir. Dosya sıkıştırma, tek dosyalara, klasörlere veya tüm sürücüye uygulanabilir. Bir klasör veya sürücüden dosya sıkıştırmasını uyguladığınızda veya kaldırdığınızda, değişikliği tüm dizinin tamamına itebilir, her bir alt klasördeki her dosyayı sıkıştırabilirsiniz veya sıkıştırmayı açabilirsiniz.

Windows 10’da dosya sıkıştırmayı kapatmak hızlı bir işlemdir. İlk önce, otomatik olarak sıkıştırmayı durdurmak istediğiniz klasöre veya sürücüye gidin. Sonra:

  • Klasöre sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
  • Genel sekmesinde, Gelişmiş Özellikler’i açmak için Gelişmiş’i seçin.
  • Sıkıştır veya Şifrele seçenekleri altında, disk alanından tasarruf etmek için İçeriği sıkıştır seçeneğinin işaretini kaldırın.
  • Tamam’a ve ardından Uygula’ya basın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.